- Poznávací expedice
Expedice > Japonsko
Expedice Japonsko
Termín
- 31. října – 13. listopadu 2025, ± 3 dny
- 13.-26. května 2026, ± 3 dny
Délka expedice
14 dní
Náročnost
Střední
Velikost skupiny
Max. 11 účastníků
Termíny a cena
-
31. října – 13. listopadu 2025, ± 3 dny31.10.-13.11.2025, ± 3 dny
-
13.-26. května 2026, ± 3 dny13.-26.5.2026, ± 3 dny
-
19 000 Kč
-
20 000 Kč
-
Volná místa
-
Volná místa
Zajímá mě další termín
V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.
Očekáváme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, letenky, ubytování, stravy, atd.) na tuto expedici nepřevýší 70000 Kč. Částka neobsahuje případné fakultativní aktivity. Více informací k celkovým nákladům najdete na konci popisu expedice.
Hlavní body expedice
Japonsko: Od ruchu Tokia po tiché svatyně Kumana
Ultramoderní Tokio, historická města Kjóto a Nara, odlehlé horské chrámy Koyasanu a poutní stezky Kumana Kodo – to všechno tě čeká na naší expedici. Nech se unést harmonií zenových zahrad, vychutnej si koupel v přírodních horkých pramenech, obdivuj majestátní vodopády Nachi a na závěr cesty se pokochej ikonickými výhledy na horu Fuji.
- Tokio: tradiční čtvrti i futuristická architektura – objev kontrasty mezi šintoistickými svatyněmi a rušnými uličkami plnými neonů.
- Kjóto a Nara: srdce japonské historie – prozkoumej nejznámější slavné chrámy, toulky mezi tori branami a setkej se s krotkými někdy až drzými jeleny.
- Kawaguchiko: ikonické výhledy na horu Fuji – ráno u jezera s nejkrásnějším panoramatem Japonska.
- Nachi: nejvyšší vodopád Japonska – dramatické scenérie a slavná svatyně na úpatí hory.
- Kumano Kodo: starobylá poutní stezka – pěší putování po cestách, které spojovaly posvátná místa už před tisíci lety.
Vedlejší body expedice
Můžete se těšit i na následující zážitky
- Yokohama: moderní přístavní město – relax v japonských zahradách a panoramatické výhledy na záliv.
- Bambusový les v Arashiyama a opičí hora – procházka mezi vysokými stvoly bambusu a výšlap na vrchol hory Iwatayama, domova mnoha zvídavých volně žijících opic.
- Koyasan: mystické centrum buddhismu – přespání v chrámu, atmosférický hřbitov Okunoin a ranní modlitby mnichů.
- Onseny: horké prameny – ideální místo pro regeneraci po túře.
- Cesta šinkansenem z Tokia do Kyota – jízda vlakem rychlostí až 300 km/h.
- Team lab muzeum – jedinečný zážitek z interaktivního umění spojujícího digitální technologie a přírodu, fascinující světelné a zvukové instalace.
- Návštěva tradičního tréninku sumo s místním průvodcem – ranní 2-hodinový trénink sumo, výborná japonská snídaně a koupel v místních veřejných lázních.
Reference klientů
Doprava
Do Tokia se dopravíme letecky z Prahy, letenky stojí kolem 23 000 Kč. Můžeme zvážit i možnost odletu z okolních letišť, pokud to bude ekonomicky výhodné.
V Japonsku se budeme pohybovat místní dopravou – metrem, vlakem a autobusem. Na trase z Tokia do Kjóta se svezeme šinkansenem, takže nám 450 km cesta zabere přibližně 2,5 hodiny. Na nádraží si koupíme bento, typické japonské jídlo v krabičce, a užijeme si cestování vlakem jako opravdoví Japonci!
Celkem odhadujeme místní dopravu na 9 500 Kč.
Ubytování
V Tokiu vyzkoušíme populární kapslové hotely, jinak budeme bydlet ve sdílených pokojích v menších hotelích nebo ryokanech, což jsou tradiční japonské penziony, kde se spí na tatami a futonech. Jednu noc strávíme i v buddhistickém chrámu, kde ochutnáme vegetariánské dobroty a pokud to časově vyjde, zúčastníme se i buddhistických rituálů nebo meditací.
Celkem odhadujeme ubytování na 9 500 Kč.
Stravování
Využijeme malých obchůdků jako je 7-Eleven nebo Family Mart, které jsou většinou otevřené non-stop. Dá se tam za slušné peníze nakoupit a dobře najíst – najdete tam širokou nabídku čerstvých salátů, rýžových onigiri, nudlí, polévek a spousty dalších rychlých a chutných jídel. Navíc si můžete dopřát i kafe, sladkosti nebo nějaký japonský dezert. Jednou denně určitě zajdeme do restaurace, třeba na sushi nebo ramen a nevynecháme ani návštěvu místních trhů.
Orientační ceny potravin:
- láhev vody (500 ml) – 25 Kč
- káva – 50 Kč
- onigiri – 20 Kč
- 0,5 l piva v plechovce – 50 Kč
- hotové jídlo (bento nebo pokrm): 130 Kč
- oběd v restauraci: 150 Kč – 450 Kč
Celkem utratíme za jídlo 8 500 Kč.
Ostatní výdaje
- Vstupy a aktivity uvedené v hlavních a vedlejších bodech expedice: cca 1 500 Kč
- Vstupy do onsenů: 80-150 Kč
- Půjčovna elektrokol: od 450-600 Kč na den
- Vstupné do Team Lab muzeum: 500 Kč
- Tradiční trénink sumo a japonská snídaně s místním průvodcem: 2 500 Kč/ 3,5 hod
Vízum
Občané České republiky nepotřebují vízum pro krátkodobý pobyt v Japonsku, pokud jejich pobyt trvá do 90 dnů. Pas musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Japonska.
Počasí
Začátkem listopadu je v Japonsku podzimní počasí, teploty se pohybují kolem 15-19 °C v centrálních a východních oblastech, přičemž noci mohou být chladnější 6-11 °C. Je to ideální období na turistiku, protože počasí je suché a příjemné a podzimní barvy stromů vytvářejí nádherné scenérie. Je to také ideální doba na návštěvu onsenů a prohřátí celého těla po náročném dni.
V květnu je v Japonsku příjemné počasí, s teplotami mezi 18-25 °C, ideální na prohlídku měst a turistiku. Bývá převážně slunečno, avšak občasné dešťové přeháňky nejsou vyloučeny. Na hoře Kójasan, která se nachází ve výšce přibližně 800 m nad mořem, bývá o něco chladněji. Průměrné teploty se zde pohybují kolem 15–20 °C.
Náročnost
Účastník této expedice musí být schopen ujít v méně či více náročném terénu kolem 10-15 km za den – s malým batohem na zádech. Nechystáme se na žádné extrémní vysokohorské výstupy, ale pohodové túry, při kterých budeme obdivovat okolní přírodu, hodně budeme chodit i po městech. Denní přejezdy vlakem nebo autobusem budou přibližně jedno až tříhodinové.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce ani vůdce. Předpokládá se, že účastník se umí pohybovat v horském prostředí po značených cestách s informačními tabulemi. V případě zájmu si účastníci expedice mohou na místě sjednat služby místního horského průvodce znalého místních poměrů. Průvodce je povinen pomoci se sjednáním této služby.
Bezpečnost
Japonsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Kriminalita je zde velmi nízká a veřejná doprava, městské oblasti i turistické lokality jsou většinou dobře chráněny. Japonci jsou známí svou zdvořilostí a ochotou pomoci, ať už se ocitnete kdekoli. I ve větších městech, jako je Tokio nebo Osaka, se můžete cítit bezpečně i v noci. Přesto je vždy dobré dbát na běžná opatření, jako v každé jiné zemi, zejména na osobní věci a cennosti.
Očkování
Doporučuje se „standardní cestovatelský balíček“ – očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Jiná očkování nejsou nutná.
Internet
V Japonsku je internet velmi dobře dostupný, a to jak v městských oblastech, tak i na venkově. Můžete si zakoupit místní SIM kartu 5G s neomezenými daty, cena za 15 dní se pohybuje kolem 800 Kč. Alternativně je možné využít Airalo eSIM (2 GB), která nabízí flexibilní datové balíčky s cenami od 160 Kč na 15 dní, a WiFi je dostupná v kavárnách, hotelech, nádražích a některých veřejných prostorách po celé zemi.
Ivana poprvé navštívila Japonsko v době, kdy mobilní telefony byly spíš sci-fi než realita, což znamenalo cestování s mapou v ruce a omezenou komunikaci gesty s místními, kteří byli k turistům v té době velice nedůvěřiví. (Ta komunikace gesty platí dodnes, ale obrovsky pomáhá Google Translate)
Když se do země vycházejícího slunce po dlouhých letech vrátila, byla příjemně překvapená, jak snadné je se pohybovat po městě díky anglickým nápisům. Japonci jí přišli mnohem přívětivější a otevřenější a dokonce by řekla, že angličtina už jim není tak cizí jak bývala!
Její expedice nabízí dokonalý mix – od historických chrámů přes živé městské ulice až po nádhernou přírodu. Japonsko je také známé svou vynikající kuchyní, a tak vás čeká gurmánská cesta plná chutí, nových gastronomických objevů a nezapomenutelných zážitků.
V roce 2019 Ivana vedla úspěšnou skupinovou cestu do Japonska, která jí přinesla cenné zkušenosti a ještě větší nadšení pro tuto fascinující zemi.
Očekáváme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, letenky, ubytování, stravy, atd.) na tuto expedici nepřevýší 70 000 Kč. Částka neobsahuje případné fakultativní aktivity. Více informací k celkovým nákladům najdete na konci popisu expedice.