- Fotoexpedice
Expedice > Island
Fotoexpedice Island
Termín
Délka expedice
12 dní
Náročnost
Nízká
Velikost skupiny
Max. 7 účastníků
Termíny a cena
Termín není stanoven
Očekáváme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, letenky, ubytování, stravy, atd.) na tuto expedici nepřevýší 58000 Kč. Částka neobsahuje případné fakultativní aktivity. Více informací k celkovým nákladům najdete na konci popisu expedice.
Hlavní body expedice
Země sopek a vodopádů
Island je opravdovým rájem pro fotografy přírody a krajin. Tato expedice vás zavede k ikonickým vodopádům, ledovcovým lagunám a geotermálním oblastem, kde se kouřící fumaroly a modré bazénky postarají o jedinečné záběry. Během expedice navštívíme také vrcholné body islandské přírody, jako je ledovec Vatnajökull nebo vodopád Dettifoss, a v Reykjavíku zachytíme moderní architekturu i historické památky.
Navíc nás čeká maximální flexibilita – dostatek času na fotografování, pauzy na neplánované zastávky a pohoda, která umožní plně si vychutnat atmosféru tohoto magického ostrova. Koho by zajímala fotoexpedice do Highlands ve vnitrozemí, můžete jet s námi i tam.
- Fotografování vody ve všech formách. Navštívíme populární vodopády jako je vysoký Skógafoss, božský Godafoss nebo nejmohutnější evropský vodopád Dettifoss, ledovcovou lagunu Jökulsárlón, která je jedním z nejkrásnějších míst na světě a ve které se prohání tuleni. Prohlédneme si i splaz největšího evropského ledovce Vatnajökull.
- Na vlastní nos ucítíme síru v geotermálních oblastech Geysiru či Námafjall Hveriru. Budeme obdivovat modré bazénky, vysoko stříkající gejzír Strokkur nebo kouřící fumaroly mezi bublajícím bahýnkem.
- Večerní prohlídka Reykjavíku, kde neopomineme charakteristický kostel Hallgrímskirkja, uměleckou maketu vikingské lodi Sólfar nebo moderně vyhlížející koncertní budovu Harpa.
Vedlejší body expedice
Můžete se těšit i na následující zážitky
Nabízí se i několik dalších aktivit, které můžeme po domluvě uskutečnit:
- Pozorování a fotografování polární záře. Už bychom ji mohli spatřit tancovat na noční obloze, ale do karet nám musí hrát počasí a solární vítr ze Slunce přinášející k Zemi potřebné protony 🙂
- Relaxování v teplých termálních pramenech.
- Výlet za velrybami v Husavíku.
- Fotografování vraku letadla DC-3.
- Pozorování papuchalků, pokud do našeho příjezdu neodletí.
Island určitě nebude žádná honička. Žádné nucené vstávání v přesný čas (dokud to bude fungovat) a přesný denní harmonogram. Místo toho si místa budeme užívat a na focení bude vždycky dostatek času. Když se nám bude líbit něco po cestě, tak si tam uděláme pauzu. Když se shodneme, že začínáme mít všichni hlad, najdeme krásné místo, kde se najíme. Bude to zkrátka „na pohodu“, bez „vojenského řádu“. 🙂
Reference klientů
Doprava
Na Island se létá běžně za 8-11 tisíc z Prahy. Někdy vychází zajímavě i Berlín. Čas od času se dá dosáhnout na cenu letenky z Prahy i okolo 5 tisíc korun. Čím dříve se přihlásíte a poskládáme náš expediční tým, můžeme využívat akčních nabídek leteckých společností a koupit letenky výhodněji.
Na Islandu se budeme přepravovat dvěma osobními neterénními automobily. Každá posádka bude mít jednoho hlavního a jednoho náhradního řidiče, kteří se budou střídat dle domluvy. Auto nám dá obrovskou flexibilitu a budeme díky němu zcela pány svého času. Navíc budeme moci průběžně dobíjet elektroniku. Půjčovné auta v kategorii Škody Octavia kombi vychází cca na 32 000 Kč, pojištění auta 4 000 Kč, benzín okolo 10 000 Kč/auto. Celkově náklady na místní dopravu při obsazení 4 lidmi vycházejí cca 11 500 Kč.
Ubytování
Vezmeme si stany a budeme spát většinu času venku. Doporučujeme mít dobrý péřový spacák a karimatku. Nespoléhejte na letní spacáky, zase takové teplo v noci nebude. Očekávejte noční teploty kolem 3-8°C.
Najít místo ke stanování je rok od roku těžší, a proto očekávám, že povětšinou budeme spát v kempech. Jejich ceny se pohybují mezi 250 – 375 Kč za noc. Bývají slušně vybavené – mají sprchy (cca 75 Kč) a můžeme si tam dobít baterie do fotoaparátů.
Občasnou hygienu budeme provádět i v termálních bazénech, kterých je zde plno. Vstup obvykle stojí okolo 170 Kč.
Když bude velká zima nebo budeme mít promočené věci, můžeme se jít vyspat do guest housu. Jejich ceny se pohybují mezi 1000 – 1500 Kč. Náklady na ubytování se budou pohybovat okolo 6 000 Kč, za předpokladu, že budeme spát každou noc v kempu a jednou přespíme v hostelu.
Stravování
Jídlo je na Islandu drahé. Vzhledem k tomu, že za jídlo ve fast foodu dáte minimálně 300 Kč, v normální restauraci 500 Kč, budeme si většinou vařit sami na plynových vařičích. Pokud bude chuť, můžeme skočit i na pizzu.
Orientační ceny:
- islandská polévka – 350 Kč
- hamburger – 375 Kč
- velká pizza – 700 Kč
- bochník chleba 500g – 75 Kč
- instantní polévka – 12 Kč
- 0,5 l piva v obchodě – 75-130 Kč, v restauraci – 230-330 Kč
- káva na benzínce – 100 Kč
Cestování zpříjemníme také netradičním uvařením vajíček pomocí geotermální energie, která se dere ze zemského povrchu.
Kdo bude odvážný, může vyzkoušet místní specialitku – fermentovaného žraloka hákarl. Snad jen dodáme, že se tento pokrm nesmí požívat uvnitř hostelů 🙂
Měli bychom bez hladovění vyžít s rozpočtem 500 Kč/den, tj. celkové náklady na stravu odhadujeme okolo 8 000 Kč. Prodražit nám to může snad jen zatraceně drahé pivo 🙂
Ostatní výdaje
Očkování ani víza nejsou na Island potřeba. Prakticky všude lze platit kartou, stačí s sebou tedy jen minimální hotovost v EUR či USD.
Níže uvádíme další očekávané výdaje:
- cestovní pojištění na 2 týdny stojí asi 500 Kč
- 3 hodinový výlet za velrybami v Husavíku stojí cca 2 150 Kč
- vstup do Mývatn Nature Baths – 920 Kč
- vstup do termálního bazénu – 170 Kč
- vstup ke kráteru Kerid – 85 Kč
Vízum
Občané České republiky nepotřebují pro vstup na Island vízum. Stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
Počasí
Jestli je něco na Islandu nevyzpytatelné, pak je to počasí. Mění se i několikrát za den a místní Matka Příroda má v repertoáru vše od pouštní bouře, přes déšť s vichřicí, až po teplé letní dny s modrou oblohou s úhlednými cirrusy. Průměrná teplota během dne bude okolo 10°C, v noci teplota může klesnout až k nule. Jistě nás zastihnou i nějaké srážky, ale nemělo by jich být mnoho.
Doporučujeme tedy vzít kvalitní outdoorové oblečení. Základem bude svatá trojice nepromokavých věcí – boty, kalhoty a bunda.
Náročnost
Fotoexpedice na Island je autokempovací outdoorová pohodička. Účastníci musí počítat s častým spaním ve stanu i při nemilosrdnosti počasí a neměl by jim dělat problém pohybovat se v přírodě, tj. chození po zvlněném terénu jako jsou lávová pole, kameny, apod. Také je nutné počítat s občasnými delšími přesuny, při kterých strávíme v autě třeba 3-5 hodin.
Bezpečnost
Island je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Místní obyvatelé jsou přátelští a ochotní, kriminalita je zde téměř nulová. Přesto je důležité mít na paměti proměnlivé počasí, které může být velmi nepředvídatelné – od silného větru po náhlé deště. Doporučuje se sledovat předpověď počasí a mít odpovídající vybavení, zejména při pohybu v odlehlejších oblastech. Při respektování přírodních podmínek vás čeká bezstarostné a bezpečné dobrodružství.
Očkování
Pro cestu na Island není povinné žádné speciální očkování, stačí mít běžná očkování platná pro Evropu.
Internet
Island má velmi dobré pokrytí mobilním signálem a české datové tarify zde fungují bez příplatků. WiFi je široce dostupné v restauracích i kavárnách, takže budete mít snadný přístup k internetu i v odlehlejších oblastech.
Fotovýbava
Spolu k fotoaparátu a paměťovým kartám nezapomeňte přibalit i stativ. Pomůže nám při tvorbě kreativních fotografií s vodou v pohybu. Určitě se budou hodit i šedé neutrální filtry (ND), polarizační filtr a dálková spoušť.
Všechny fotky, které zde vidíte nafotil Johnny při svých cestách na Island. Po dvou týdnech pod jeho vedením se jako fotograf(ka) bezpochyby zlepšíte a přiučíte se něco v komponování fotek a jak nastavit fotoaparát, aby danou scénu zachytil co nejblíže vašemu kreativnímu záměru.
Na lokacích vám lektor poradí, z jakých úhlů na místě fotit, jaké styly fotek zkusit nafotit a nechá vás hledat poutavé kompozice. Následně spolu nad fotkami diskutujete a dostáváte konkrétní rady, jak by se daná fotka dala zlepšit. Každý účastník má lektora k dispozici prakticky 24 hodin denně a má možnost se od něj opravdu hodně naučit. Stačí chtít 🙂
Island je země, která nadchne každého fotografa. Tato expedice je právě pro ně (případně i extrémně trpělivé nefotografy). Země ohně a ledu nabídne k fotografování mnoho zajímavého a když budete mít při ruce zkušeného lektora, který vám vždy rád pomůže, můžete si být jisti, že se za tyto dva týdny fotograficky posunete o velký kus dál.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně průvodcovských služeb, letenky, stravy, výletů, apod.) na tuto fotoexpedici se budou pohybovat okolo 58 000 Kč. Náklady může zvýšit nadměrné stravování v restauracích nebo konzumace alkoholu.