- Poznávací expedice
- Trekovací expedice
Expedice > Aljaška
Expedice Aljaška
Termín
- 23. srpna – 14. září 2025
Délka expedice
23 dní
Náročnost
Střední
Velikost skupiny
Max. 9 účastníků
Termíny a cena
Zajímá mě další termín
V ceně expedice jsou zahrnuty naše průvodcovské služby (tj. vaše účast na expedici). Ostatní typy výdajů si budou účastníci platit jednotlivě na místě, proto níže uvádíme obvyklé ceny.
Očekáváme, že vaše celkové náklady (včetně průvodce, letenky, ubytování, stravy, atd.) na tuto expedici nepřevýší 105000 Kč. Částka neobsahuje případné fakultativní aktivity. Více informací k celkovým nákladům najdete na konci popisu expedice.
Hlavní body expedice
Aljaška: Divoká příroda, ledovce a dobrodružství na hranici světa
Aljaška je místem, kde příroda ukazuje svoji nejdivočejší tvář – od zasněžených vrcholků a obrovských ledovců po nekonečné lesy plné losů a medvědů. Na této expedici se ponoříte do života v přírodě, kdy budete kempovat pod širým nebem, pozorovat telící se ledovce, velryby a polární záři. Národní park Denali vás uchvátí výhledem na nejvyšší horu Severní Ameriky, zatímco treky v podzimní krajině vám nabídnou zážitky, na které budete vzpomínat celý život. Aljaška není jen destinace – je to příběh, který si odvezete domů.
- Několikadenní návštěva národního parku Denali, kde budeme kempovat s výhledem na nejvyšší horu Severní Ameriky Mt. Denali a užívat si pravé divočiny mezi medvědy grizzly a losy
- Výlet lodí k telícím se ledovcům a velrybám včetně pešího výlet k ledovci Exit
- Třídenní trek v okolí města Fairbanks s úžasnými výhledy na krásně podzimně zbarvenou přírodu
Vedlejší body expedice
Můžete se těšit i na následující zážitky
- návštěva filmového Magického autobusu číslo 142 proslaveného knihou a filmem Into The Wild (Návrat do divočiny), který stojí u mikropivovaru v Healy
- kajakování na moři
- pozorování medvědů a tahu lososů ve volné přírodě
- vykoupání v přírodních horkých pramenech v Chena Hot Springs
- vícedenní trek na poloostrově Kenai
- pozorování polární záře
Reference klientů
Doprava
Na Aljašku poletíme patrně přímým letem z Německa. Odhadovaná cena za zpáteční dopravu z ČR na Aljašku je 25 – 30 tis. Kč.
Možnosti přepravy po Aljašce jsou rozmanité, ale poměrně nákladné. My si půjčíme osobní automobily.
Náklady na tamní dopravu půjčenými auty včetně pohonných hmot a pojištění se budou pohybovat okolo 19 000 Kč při obsazenosti auta pěti účastníky.
Ubytování
Ve městech využijeme tamních hostelů, případě ubytování u místních lidí, abychom nasáli tu správnou atmosféru a viděli, jak žijí běžní lidé. Jelikož se často budeme pohybovat v přírodě, budeme hojně spát také ve stanech v divočině či v kempech. Vřele doporučujeme teplý péřový spacák a kvalitní (lehkou) karimatku. Budeme spát venku v teplotách kolem nuly a třeba i lehce pod.
Ceny hostelů v Anchorage nebo Fairbanks se pohybují kolem 40 – 100 USD za noc za osobu, je lepší počítat spíše s tou vyšší hranicí. Ceny za noc v kempech jsou kolem 15 USD. Celkově za ubytování během expedice bychom se měli vejít do 250 USD, tj. 6000 Kč.
Stravování
Většinu času strávíme v přírodě a platí, že co si koupíme, to budeme jíst. Bude končit sezóna borůvek, ale raději bych jen na ně jako jediný zdroj nespoléhal, medvídci grizzly je mají taky moc rádi 🙂 Ve městech si s velikou chutí zajdeme na nějaký typický americký burger s hranolkama (ne McDonald’s), bude to vítaná změna po dnech na paštikách, instantních polévkách a rýži.
Možná ochutnáme i místní speciality jako domácí burgery z medvědího nebo losího masa a různé ryby, které si třeba i sami ulovíme.
Ceny potravin na Aljašce jsou o něco vyšší než u nás. Orientační ceny:
- oběd v restauraci s nápojem – 25 USD
- čínská instantní polévka – 1,50 USD
- 1 kg rýže – 4 USD
- bochník chleba – 1-3 USD
- 1 kg jablek – 5 USD
- 1,5 l vody – 1,75 USD
- středně velké balení sušeného masa (jerky) – 11 USD
- konzerva lančmítu – 2,50 USD
- dehydrované jídlo na treky – 8-14 USD
- 0,4 l piva v restauraci – 8 USD
- 0,33 l plechovka piva v obchodě – od 1,50 USD
S denním jídelním rozpočtem 30 USD by tak výdaje na jídlo měly činit 630 USD, tj. 14 500 Kč. Pokud plánujeme po večer ochutnávat „přísná“ 8% aljašská piva, tak počítejte víc. Naše kalkulace nezahrnuje alkoholické nápoje.
Ostatní výdaje
- pepřový sprej proti medvědům – od 40 USD,
- pobyt v Národním parku Denali (vstupné, kempy, doprava po parku) – 85 USD,
- celodenní pronájem mořského kajaku – 200 USD/os.,
- výlet na lodi k ledovcům a za mořskou faunou – 230 USD,
- výlet do divočiny s místním průvodcem – cca 100 USD,
- vstupné do resortu s horkými prameny Chena Hot Springs – 15 USD.
Vízum
Pro vstup do USA je potřeba buď vízum nebo jednodušeji povolení ESTA, které vám pomůžeme zařídit.
Počasí
Začátek září na Aljašce přináší mírně chladné, ale stále příjemné počasí. Denní teploty se pohybují mezi 10–15 °C, zatímco noční mohou klesnout lehce pod bodu mrazu, zejména v horách a během kempování. Podzimní barvy začínají proměňovat krajinu, což dodává přírodě jedinečný vzhled. Počasí je však proměnlivé, a proto je vhodné mít vrstvené oblečení, odolné proti větru a dešti.
Náročnost
Expedice na Aljašku bude středně až vysoce náročná a svým charakterem je určená zejména velmi aktivním lidem, kteří mají rádi přírodu a pobyt v ní za cenu sníženého osobního komfortu. Je nutné počítat s proměnlivým počasím a eventuálními nízkými teplotami (v noci může klesnout až k -5°C). Většinou budeme nocovat ve vlastních stanech.
Aljaška je velmi rozlehlý stát a vzdálenosti jsou, tak jako v celé Severní Americe, značné. Je proto nutné počítat s občasnými i celodenními přesuny vypůjčenými auty.
Absolvujeme několik vícedenních treků aljašskou divočinou, proto základním předpokladem je schopnost účastníka ujít denně vzdálenost zhruba 15 km s těžším batohem (cca 15 – 20 kg). Některé jednodenní treky budou vyžadovat schopnost překonat převýšení zhruba do 800 výškových metrů. Celkově se ale nebudeme pohybovat ve vysokých nadmořských výškách.
Je nutné být fit i po psychické stránce – budeme po celou dobu cestovat 3 týdny v partě až 10 lidí.
Průvodce v žádném případě neposkytuje v dané destinaci služby horského průvodce či vůdce. Expedice předpokládá, že účastník je schopen samostatnému pohybu v neznámém horském nebo odlehlém prostředí a tuto službu od průvodce nevyžaduje. Pro jistotu a bezpečnost expediční skupiny bude na místě po dobu pobytu v horském prostředí sjednán místní horský průvodce znalý místních poměrů.
Bezpečnost
Aljaška je obecně bezpečnou destinací, ale drsná příroda vyžaduje respekt. Je důležité dodržovat pravidla pro pohyb v oblastech s volně žijícími zvířaty, zejména v blízkosti medvědů grizzly nebo losů. Vždy mějte základní vybavení, informujte ostatní o své trase a dodržujte pokyny průvodce. S těmito opatřeními si můžete užít bezstarostné a nezapomenutelné dobrodružství.
Očkování
Pro cestu na Aljašku nejsou povinná žádná speciální očkování. Stačí mít běžná očkování platná pro Evropu.
Internet
Internetové pokrytí na Aljašce je dostupné především ve městech a turistických oblastech. Ve volné přírodě a národních parcích však počítejte s omezeným nebo žádným signálem. České datové tarify jsou na Aljašce neúměrně drahé, proto doporučujeme zakoupit místní SIM kartu s 10 GB cca za 35-50 USD. Hotely a některé kavárny nabízejí WiFi, ale připojení může být pomalejší než v Evropě.
Průvodce Patrik Balcar, který průvodcuje druhý termín, sice není akreditovaný instruktor či horský průvodce, ale svými zkušenostmi se s mnohými může rovnat. Rozhodně budete také v rukou zkušeného průvodce, se kterým si cestu velice užijete a ve zdraví se vrátíte.
S námi kromě pravého nefalšovaného dobrodružství zažijete i milá setkání s místními obyvateli, kteří nás nechají nakouknout pod pokličku pravého aljašského života. To se vám s CK nepoštěstí. Ty navíc většinou vozí turisty na zájezdy na Aljašku jen na dva týdny a nám přijde škoda letět na druhou stranu zeměkoule na tak krátkou dobu.
Předpokládáme, že vaše celkové náklady (včetně stravy, výletů, apod.) na tuto expedici se budou pohybovat okolo 105 000 Kč. V celkové částce nejsou zahrnuty alkoholické nápoje.